View Single Post
Old 12-05-2022, 08:16 AM   #49
denisuu
Zealot
denisuu has learned how to buy an e-book online
 
denisuu's Avatar
 
Posts: 120
Karma: 90
Join Date: Dec 2018
Device: Onyx Leaf 2 (White)
Does anyone have experience with porting a custom recovery like TWRP? The guide below seems pretty straight forward as it's just copying some files, modifying twrp.fstab and default.prop.

The only thing I don't understand is: How should the contents of 'recovery.fstab' be implemented in 'twrp.fstab'? Can all the things that aren't present in recovery.fstab be omitted? As the source TWRP file I used motorola X4 (payton) because it has the same SoC. (Qualcomm Snapdragon 630)

https://forum.xda-developers.com/t/g...ource.3843473/

Leaf 2 stock 'recovery.fstab'
Code:
#device         mount point      fstype        [device2] [length=]

system                                     /system         ext4    ro,barrier=1,discard                                            wait,slotselect,avb=vbmeta_system,logical,first_stage_mount
system_ext                                 /system_ext     ext4    ro,barrier=1,discard                                            wait,slotselect,avb=vbmeta_system,logical,first_stage_mount
vendor                                     /vendor         ext4    ro,barrier=1,discard                                            wait,slotselect,avb,logical,first_stage_mount
product                                    /product        ext4    ro,barrier=1,discard                                            wait,slotselect,avb=vbmeta_system,logical,first_stage_mount
/dev/block/bootdevice/by-name/userdata     /data           f2fs    noatime,nosuid,nodev,discard,fsync_mode=nobarrier          wait,check,encryptable=footer
/dev/block/bootdevice/by-name/metadata     /metadata       ext4    noatime,nosuid,nodev,discard                               wait,check,formattable,wrappedkey
/dev/block/mmcblk1p1                       /sdcard         vfat    nosuid,nodev                                               wait
/dev/block/bootdevice/by-name/boot         /boot           emmc    defaults                                                   defaults
/dev/block/bootdevice/by-name/misc         /misc           emmc    defaults                                                   defaults
'twrp.fstab'
Code:
/system      ext4    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/system
/data        ext4    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/userdata      flags=forceencrypt=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/metadata
/cache       ext4    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/cache
/firmware    ext4    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modem         flags=mounttodecrypt
/boot        emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/boot
/recovery    emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/recovery      flags=backup=1
/misc        emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/misc
/modem       emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/modem
/mdm1m9kefs1 emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/mdm1m9kefs1   flags=backup=1;display=EFS
/mdm1m9kefs2 emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/mdm1m9kefs2   flags=backup=1;subpartitionof=/mdm1m9kefs1
/mdm1m9kefs3 emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/mdm1m9kefs3   flags=backup=1;subpartitionof=/mdm1m9kefs1
/sbl1        emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/sbl1
/tz          emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/tz
/rpm         emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/rpm
/sdi         emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/sdi
/aboot       emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/aboot
/versions    emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/versions
/logo        emmc    /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/logo
/usb-otg     vfat    /dev/block/sda1     /dev/block/sda                   flags=removable;storage;display=USB-OTG

Last edited by denisuu; 12-05-2022 at 08:28 AM.
denisuu is offline   Reply With Quote